Polski Ład a kredyt hipoteczny — co warto wiedzieć?

Nowy Ład to nazwa nowego rządowego programu, który ma zostać wprowadzony w najbliższych latach w Polsce. Zmianami mają zostać objęte różne sfery życia Polaków. Jedną z najważniejszych są te dotyczące rynku mieszkaniowego. Wśród nich program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Co o nim wiemy?

Polski Ład a kredyt hipoteczny

Co ciekawe, częścią rządowego programu określanego jako Polski Ład ma być Ustawa, która wprowadzi nowy program ułatwiający zakup nieruchomości. Zgodnie z założeniami ma być on przeznaczony dla osób, które mają zdolność kredytową pozwalającą im na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, ale nie mają jeszcze środków na wkład własny. Jest to dzisiaj bowiem warunek konieczny, by móc wnioskować o wsparcie finansowe. Każdy kredyt hipoteczny przedstawiony na https://www.bankier.pl/smart/kredyty-hipoteczne wymaga wniesienia wkładu własnego.

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” – gwarancja BGK

Warunki programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” zakładają, że jego uczestnicy będą otrzymywali gwarancję Banku Gospodarstwa Krajowego. Ma ona trwać maksymalnie 15 lat i wynosić do 100 000 złotych (nie być wyższa niż 20 procent kwoty kredytu na mieszkanie). Co oznacza taka gwarancja? Zapewnia bank, że jeśli uczestnicy nie będą w stanie spłacać swojego zobowiązania w czasie jej trwania, to bank odzyska część długu od państwa.

„Mieszkanie bez wkładu własnego” – dla kogo?

Do kogo skierowany jest program Mieszkanie bez wkładu własnego z gwarancją BGK? Okazuje się, że o taki kredyt może wnioskować małżeństwo. Nowy rządowy program umożliwiający zakup mieszkania jest też skierowany do osób samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko. Do programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” może przystąpić również osoba niepełnosprawna.

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” – warunki

W przypadku małżeństw jest warunek, że młodszy z małżonków lub osoba samotnie wychowująca dziecko w roku, w którym będzie udzielony kredyt, nie może mieć ukończonych 40 lat. To samo tyczy się samotnej matki lub ojca.

Co więcej, jeśli chce się przystąpić do programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” nie można posiadać na własność mieszkania. W przypadku małżeństw warunek ten dotyczy obojga małżonków.

Kredyt hipoteczny w ramach Polskiego Ładu może być udzielony na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego. Środki pozyskane w ten sposób można przeznaczyć również na budowę domu jednorodzinnego, a więc i na zakup działki budowlanej.

Kredyt na mieszkanie lub dom bez wkładu własnego można zaciągnąć minimum na 15 lat.

Kredyt hipoteczny programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” będzie udzielany w polskiej walucie.

Jakie mieszkania można sfinansować kredytem bez wkładu własnego?

Oczywiście mieszkanie, które chce się kupić, korzystając ze wsparcia programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”, musi znajdować się w Polsce. Warto wiedzieć, że będzie obowiązywał limit ceny w przeliczeniu na 1 mkw. powierzchni użytkowej nieruchomości. Na mieszkania i domy z rynku wtórnego będzie mnożnik 1,2. Nieruchomości z rynku pierwotnego przeliczane będą przez 1,3.

Kolejną ważną kwestią będzie lokalizacja domu lub mieszkania, które chce się zakupić w ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Oczywiście każde województwo będzie miało swoje limity, w tym nawet w ramach gmin mogą się różnić w zależności od tego, czy jest to stolica województwa, miejscowość tuż obok czy nieco bardziej oddalona.

Pomoc w spłacie kredytu hipotecznego

Warto wiedzieć, że to nie wszystkie benefity, na jakie mogą liczyć rodziny, które skorzystają z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Jeśli po wzięciu kredytu hipotecznego rodzina się powiększy, wówczas BGK dorzuci się do spłaty części zobowiązania. Taka spłata rodzinna będzie wynosiła 20 tysięcy złotych jeśli urodzi się drugie dziecko, a 60 tysięcy złotych po urodzeniu się trzeciego i kolejnego potomka.

Jak widać, są sposoby na to, by kupić swoje wymarzone M.. Możliwe jest to dzięki programowi „Mieszkanie bez wkładu własnego”, jaki towarzyszy wprowadzeniu Polskiego Ładu. Nowe rozwiązanie ma poprawić sytuację mieszkaniową polskich rodzin. Pomoc państwa w uzyskaniu i spłacie kredytu mieszkaniowego budzi kontrowersje, ale czas pokaże, na ile jest to dobre posunięcie.

3 myśli na “Polski Ład a kredyt hipoteczny — co warto wiedzieć?”

  1. Chyba polski wał, a nie Polski Ład:D. Z kredytami nawet spoko, ale to rozwiązanie raczej korzystne dla patodeweloperki, mam wrażenie, że z cenami mieszkań będzie jeszcze gorzej niż teraz. Plus potencjalne długi osób, których nie stać na wkład własny, na czym ucierpią banki. Nie mówiąc już o planach zagospodarowania miast, które teraz wydają się dżunglą:]. Ale może zbyt czarno to widzę, skoro wszędzie mówią, że jest tak pięknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *