Kto może wziąć kredyt pod hipotekę?

Marzenia o własnym kącie, domu lub mieszkaniu, pojawiają się w głowie większości z nas. Zakup nieruchomości jest niezwykle kosztowny, dlatego bardzo często wspomagamy się kredytem hipotecznym, by móc zrealizować plany. Kto może wziąć kredyt pod hipotekę, jakie warunki należy spełnić, by móc pożyczyć pieniądze do banku? Po lekturze tego artykułu wszystko stanie się jasne.

dom

Jakie warunki należy spełnić, by móc wziąć kredyt hipoteczny?

Pierwszym z ważnych aspektów branych pod uwagę podczas udzielania kredytu hipotecznego przez banki jest wiek potencjalnego kredytobiorcy. Teoretycznie można ubiegać się o niego już w wieku 18 lat, jednak warto podkreślić, że zdolność kredytowa tak młodych osób może nie być wystarczająca do uzyskania kredytu hipotecznego. Pod uwagę brany jest także maksymalny wiek kredytobiorcy, ponieważ banki stosują zasadę, że w dniu spłaty ostatniej raty dłużnik nie może być starszy niż 67 – 70 lat. Co ważne o kredyt hipoteczny mogą ubiegać się zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy. Ponadto bardzo istotna jest kwestia dochodów. Specjaliści uważają, że rata kredytu nie powinna wynosić więcej niż 30% dochodu netto kredytobiorcy. Kolejnym z bardzo ważnych aspektów charakteryzujących osoby, które mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny, jest wkład własny. Zgodnie z Rekomendacją S wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, banki są zobowiązane do pobrania od kredytobiorcy wkładu własnego w wysokości minimum 20% wartości nieruchomości (kwota ta może być obniżona w wyjątkowych sytuacjach, np. kredytobiorca wpłaca 10%, a resztę ubezpiecza, nie wszystkie banki akceptują taką możliwość).

Wiarygodność kredytowa – czym jest, co na nią wpływa?

Wspomnieliśmy wcześniej o zdolności kredytowej w aspekcie zaciągania kredytu hipotecznego. Czym jest i jakie aspekty brane są pod uwagę podczas jej oceny? Banki przed udzieleniem zobowiązania dokładnie sprawdzają prawdopodobieństwo pełnej, terminowej spłaty danego kredytu, czyli właśnie zdolność, wiarygodność kredytową. Im wyższa, tym większe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Podczas jej badania pod uwagę brany jest szereg czynników, m.in.:

  • wiek kredytobiorcy,
  • jego stan cywilny,
  • wykształcenie,
  • miejsce zamieszkania,
  • rodzaju umowy zatrudniania,
  • zarobki,
  • stałe opłaty i inne wydatki,
  • aktualne zobowiązania związane np. z kredytami pożyczkami, zakupami ratalnymi,
  • liczba osób w gospodarstwie domowym,
  • profil klienta w banku, gdy składa wniosek o kredyt w instytucji, w której posiada inne produkty,
  • historia kredytowa,
  • dodatkowe zabezpieczenia wnoszone podczas zaciągania kredytu hipotecznego.

Jakie dokumenty są potrzebne, by otrzymać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem wysokiego ryzyka dla banków, w związku z tym wymagają one od klienta dopełniania szeregu formalności przed wydaniem decyzji kredytowej. Aby móc ubiegać się o kredyt hipoteczny konieczne jest dysponowanie wymaganymi przez banki dokumentami. Warto podkreślić, że przygotowane przez nas zestawienie ma charakter podglądowy, ponieważ wymagania te mogą być zróżnicowane w poszczególnych instytucjach. Pierwszym z nim jest tzw. dokument osobowy, pozwalający na zweryfikowanie tożsamości potencjalnego kredytobiorcy np. dowód osobisty, paszport. Konieczne jest także przedstawienie materiałów pozwalających na weryfikację źródła przychodów. Wśród niezwykle ważnych dokumentów potrzebnych do zakupu mieszkania wyróżnia się te dotyczące kupowanej nieruchomości m.in. umowę przedwstępną kupna, opis z księgi wieczystej gruntu (w przypadku zakupu z rynku pierwotnego) bądź nieruchomości (w przypadku rynku wtórnego). Warto wziąć pod uwagę, że wymagane dokumenty różnić będą się w zależności od rodzaju nabywanego obiektu: mieszkanie, dom czy działka. Warto zapoznać się dokładnie z konkretnymi wytycznymi danego banku, by mieć pewność, że uda się zgromadzić wymaganą dokumentację.

2 myśli na “Kto może wziąć kredyt pod hipotekę?”

  1. Dziwi mnie, że ludzie robią wielkie halo z zaciągania hipoteki. To tylko trochę papierków do wypełnienia, a w ferworze radości z nowego M zapomina się o tym wszystkim, co złe. Spłaty też nie są trudne, jak się do tego podchodzi z głową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *