Kredyt pod hipotekę jest najpopularniejszym sposobem finansowania wymarzonego domu lub mieszkania. To zobowiązanie na wiele lat, dlatego warto wiedzieć jak się do niego odpowiednio przygotować.
- Kredyt pod hipotekę – podstawowe zasady?
- Jak przygotować się do kredytu pod zastaw nieruchomości?
- Co zrobić, aby otrzymać kredyt pod hipotekę?
Kredyt pod hipotekę – podstawowe zasady?
Pieniądze w ramach kredytu pod hipotekę przyznawane są na zakup, modernizację, remont mieszkania lub domu. W taki sposób możemy również sfinansować inne cele jak rozruch działalności gospodarczej, czy konsolidację zaciągniętych kredytów i pożyczek. Bank udzielający nam potrzebnych środków finansowych sięga w tym przypadku po najskuteczniejsze zabezpieczenie swoich roszczeń w postaci hipoteki, która zostaje ustanowiona na zakupionej lub posiadanej już nieruchomości.
Dzięki takiemu rozwiązaniu instytucja finansowa eliminuje ryzyko strat związanych z brakiem wypłacalności kredytobiorcy. Wysokość kredytu jest uzależniona od wartości nieruchomości, na której zostaje ustanowiony zastaw.
Kredyt hipoteczny jest długoterminowym zobowiązaniem, w ramach produktu bankowego tego rodzaju decydujemy się na wieloletni dług. Dlatego przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu pod zastaw nieruchomości należy uważnie zweryfikować nasze finansowe możliwości i warunki bankowej oferty.
Jak przygotować się do kredytu pod zastaw nieruchomości?
Przed wyborem właściwego kredytu pod hipotekę musimy poddać dokładnej analizie nasz domowy budżet, sprawdzić ile środków finansowych możemy przeznaczyć na miesięczną ratę. Dobrze wziąć pod uwagę niespodziewane okoliczności jak utrata pracy, czy problemy zdrowotne. Warto założyć, że rata kredytu pod zastaw nieruchomości nie może przekraczać maksymalnie 30% naszych miesięcznych zarobków netto, większa kwota może stanowić zbyt duże ryzyko na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.
Trzeba również wiedzieć jaką posiadamy zdolność kredytową, zestawić dochody z miesięcznymi wydatkami, ustalić wszystkie dotychczasowe zobowiązania finansowe, przypomnieć nieuregulowane do tej pory kredyty i pożyczki. Bank zawsze sprawdzi dokładnie naszą obecną sytuację materialną, zbada historię kredytową i finansową wiarygodność, czy rzetelnie wywiązujemy się ze spłaty długów.
Analizując ofertę kredytu pod hipotekę należy zwrócić uwagę nie tylko na jego oprocentowanie i wysokość miesięcznych rat. Nie mniej istotne są koszty okołokredytowe jak opłata przygotowawcza, prowizja za udzielenie kredytu, koszty ubezpieczenia.
Co zrobić, aby otrzymać kredyt pod hipotekę?
Chcąc ubiegać się o kredyt hipoteczny należy dysponować wkładem własnym, który powinien obecnie wynosić 20% wartości kredytu. Niższy wkład własny zawsze pociąga za sobą wyższe koszty kredytowania, liczba instytucji, które oferują taki kredyt pod hipotekę jest ograniczona.
W sytuacji, w której wybraliśmy już konkretny produkt bankowy, niezależnie czy jest to kredyt na zakup mieszkania, czy kredyt pod zastaw posiadanej już nieruchomości zawsze trzeba skompletować stosowne dokumenty. Rodzaj dokumentacji uzależniony jest od wymogów określonej instytucji finansowej, jednak zawsze należy przygotować akt notarialny potwierdzający fakt własności nieruchomości oraz odpis księgi wieczystej.