Kredyt pod hipotekę dla zadłużonych – co warto wiedzieć?

Zadłużona hipoteka

Pożyczka, kredyt pod hipotekę jest sposobem na pozyskanie dodatkowych środków finansowych na atrakcyjnych warunkach. Na czym to polega? I czy kredyt hipoteczny oraz pożyczka hipoteczna to dwa takie same produkty bankowe? Sprawdzamy.

Kredyt pod hipotekę a pożyczka hipoteczna

Kredyt pod hipotekę jest jest zadłużeniem przyznawanym pod zastaw nieruchomości, którą kredytobiorca dopiero ma zamiar kupić, dzięki środkom pozyskanym od banku. Ponadto jest to długoterminowy produkt bankowy, który jest jednocześnie celowy. Oznacza to, że pieniędzmi można rozporządzać tylko w ściśle określony we wniosku sposób.

W przypadku pożyczki hipotecznej również mamy do czynienia z ustanowieniem hipoteki, lecz w tym wypadku mowa jest o nieruchomości, którą kredytobiorca już posiada. Środki uzyskane w ten sposób można przeznaczyć na dowolny cel, również na zakup domu czy mieszkania. Jakie są jeszcze różnice?

Kredyt pod hipotekę może być przyznany tylko przez bank, pożyczki hipoteczne znajdują się oprócz tego w ofercie parabanków. Kredyt jest natomiast najczęściej korzystniej oprocentowany, choć aby go uzyskać, trzeba spełnić wiele wymogów. Pożyczka to atrakcyjna alternatywa do kredytów gotówkowych – jest tańsza, umożliwia uzyskanie wyższych kwot.

Pojęcia te często stosowane są zamiennie, stąd taki problem z nazewnictwem. My, trzymając się definicji, będziemy dalej pisać już o pożyczce hipotecznej.

Jak dostać pożyczkę hipoteczną?

Jak już wspominaliśmy, aby móc otrzymać pożyczkę hipoteczną, musisz być właścicielem nieruchomości, która stanie się zabezpieczeniem dla banku. Co to w praktyce oznacza? Że jak przestaniesz spłacać zobowiązanie, bank lub inna instytucja finansowa może wystąpić o przejęcie praw do nieruchomości, na której hipoteka została ustanowiona.

Maksymalna kwota zadłużenia uzależniona jest od wartości Twojego domu, mieszkania czy działki. Zwykle w ten sposób można sfinansować do 80% wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie, aczkolwiek rzadko się zdarza, aby takie zobowiązanie w takiej wysokości było przyznawane.

Proces wnioskowania jest czasochłonny, wymaga spełnienia wielu formalności. Dokładnie weryfikowana jest zdolność kredytowa klientów, oceniane jest ryzyko niewypłacalności. Często wymogów jest tyle samo, co w przypadku kredytu pod hipotekę,co może zniechęcać do wybierania tego produktu. Plusem jest natomiast oprocentowanie korzystniejsze, niż innych kredytów konsumpcyjnych.

Pożyczka hipoteczna w banku czy w parabanku?

Jak zostało to już zasygnalizowane, pożyczkę hipoteczną można otrzymać zarówno w banku, jak i w parabanku. Jej ogólne zasady są takie same w obu przypadkach. A jakie są różnice?

Banki zawsze dokładnie sprawdzają historię kredytową swoich klientów. Jeśli więc w BIK lub w innej bazie dłużników widnieją informacje o problemach ze spłatą poprzednich zobowiązań, szanse na otrzymanie pożyczki drastycznie maleją. Parabanki pod tym względem są bardziej elastyczne. Otrzymasz w nich pożyczkę hipoteczną dla zadłużonych, będziesz ją mógł przeznaczyć m.in. na konsolidację wcześniej zaciągniętych kredytów, pożyczek. Lecz jednocześnie będziesz musiał liczyć się z mniej korzystnymi warunkami (wyższą prowizją, oprocentowaniem).

Dlatego to, co w ostateczności okaże się bardziej opłacalne, zależy przede wszystkim od Twojej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *