Kredyt hipoteczny na zakup działki i budowę domu

Zastanawiasz się, czy można wziąć kredyt hipoteczny na zakup działki i budowę domu? Zazwyczaj pozyskanie środków na oba cele za pomocą jednego kredytu jest dość trudne i konieczne jest zaciągnięcie dwóch oddzielnych zobowiązań.

Banki proponują pod tym względem jednak różne rozwiązania, dlatego dowiedz się, w jaki sposób możesz sfinansować planowaną inwestycję.

Kredyt hipoteczny na zakup działki i budowę domu – co należy wiedzieć?

Banki mają w swojej ofercie różne warianty kredytów hipotecznych dlatego warto porównać je wszystkie na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne , ponieważ zobowiązanie można zaciągnąć na zakup mieszkania, domu, działki, na budowę i remont domu, czy nawet na dowolny cel (w formie pożyczki hipotecznej). Wszystkie te produkty łączy jedno: aby z nich skorzystać, należy przedstawić nieruchomość, która będzie zabezpieczeniem kredytu, a także z reguły mieć wkład własny w odpowiedniej wysokości. Pod tym względem występują dość spore różnice między zaciąganiem zobowiązania na zakup działki a kredytem na budowę domu. Wynikają one w dużej mierze z procedur budowlanych.

Do budowy domu niezbędne jest posiadanie działki budowlanej. Osoby niemające parceli, najpierw muszą ją nabyć, żeby w ogóle zaplanować wzniesienie konkretnego budynku. Projekt domu musi być bowiem dopasowany do konkretnej działki, jej wymiarów, kształtu oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Niezbędne jest również uzyskanie pozwolenia na budowę na danej parceli. Aby móc ubiegać się o kredyt hipoteczny na budowę domu, należy mieć już działkę wraz z pozwoleniem na budowę, a także opracowany projekt budynku wraz z kosztorysem.

Właśnie z tego względu najpopularniejszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie odrębnych zobowiązań.

Oddzielny kredyt hipoteczny na zakup działki i budowę domu

Banki najczęściej proponują najpierw kredyt hipoteczny na zakup działki, a dopiero potem kredyt na budowę domu.

Jeśli chodzi o zakup parceli, w większości instytucji za pomocą kredytu można sfinansować zakup tylko niektórych działek – zazwyczaj następujących:

  • budowlanych,
  • budowalnych z rozpoczętą budową domu,

Większość banków wymaga również wysokiego wkładu własnego – minimum 40-50%. Zdarza się także, że na zakup działki innej niż budowlana proponowana jest pożyczka hipoteczna zabezpieczona na innej nieruchomości. Jeśli nie ma się innej nieruchomości, zawsze można działkę sfinansować zwykłym kredytem gotówkowym – będzie on jednak znacznie droższy od tego zabezpieczonego hipoteką.

Jeśli inwestor zakupi działkę, uzyska pozwolenie na budowę, ma projekt i wszystkie inne niezbędne dokumenty, może ubiegać się o kolejny kredyt hipoteczny – tym razem już na budowę domu.

Wniosek o kolejny kredyt można złożyć w tym samym banku, w którym było zaciągane zobowiązanie na zakup działki. Bank w takiej sytuacji najprawdopodobniej zaproponuje kredyt refinansowy, czyli za pomocą nowego kredytu hipotecznego zostanie spłacony poprzedni, tak aby klient pozostał z jednym zobowiązaniem. Podobnie można zrobić, składając wniosek do innej instytucji. Warto pamiętać, żeby przed refinansowaniem sprawdzić, jaki będzie koszt wcześniejszej spłaty kredytu na działkę – być może ze względu na wysoką prowizję jego refinansowanie nie będzie się opłacać.

Jeden kredyt hipoteczny na zakup działki i budowę domu – czy jest możliwy?

Jeden kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej i budowę domu jest możliwy do uzyskania, jednak w praktyce mało osób się na niego decyduje. Jego uzyskanie jest po prostu trudniejsze i czasochłonne. Zazwyczaj umowa jest tak skonstruowana, że wypłata środków następuje w transzach po realizacji kolejnych etapów inwestycji. Najpierw więc wypłacane są środki na zakup działki. Dopiero po sfinalizowaniu transakcji oraz uzyskaniu pozwoleń na budowę i dostarczeniu wszystkich pozostałych dokumentów związanych z budową budynku bank uruchamia kolejne transze pieniędzy.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu na zakup działki i budowę domu?

Do podstawowych warunków, jakie trzeba spełnić, by uzyskać kredyt na zakup działki i budowę domu, jest dostarczenie do banku wszystkich wymaganych dokumentów. Najważniejszymi są dokumenty potwierdzające tożsamość (dowód osobisty) oraz potwierdzające dochody (zaświadczenie o zarobkach, o prawie do emerytury, renty, zasiłku macierzyńskiego, deklaracja podatkowa za ubiegły rok, wyciąg z rachunku bankowego itp.).

W przypadku zakupu działki bank może wymagać dostarczenia:
numeru Księgi Wieczystej (lub odpisu z KW),

  • aktu notarialnego potwierdzającego własność działki sprzedającego,
  • wypisu z rejestru gruntów,
  • informacji o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania przestrzennego,
  • umowy przedwstępnej dotyczącej zakupu parceli.

Niestety to nie koniec formalności – kolejna porcja dokumentów będzie wymagana przy ubieganiu się o finansowanie prac budowlanych.

Jeżeli interesuje Cię kredyt hipoteczny na zakup działki i budowę domu, przed udaniem się do banku porównaj oferty w poszczególnych instytucjach. Warto zwrócić uwagę na podstawowe wymagania (np. w kwestii wysokości wkładu własnego), a także warunki finansowe, czyli wysokość oprocentowania, marży, prowizji itp. Tani kredyt z niską ratą znajdziesz szybko za pomocą wygodnych porównywarek takich jak Totalmoney.pl i rankingów kredytów, jakie są dostępne w Internecie. Jeśli chodzi o zakres formalności, informacje na ten temat znajdziesz na stronach internetowych banków.

2 myśli na “Kredyt hipoteczny na zakup działki i budowę domu”

  1. Spoko pomysł, jak ktoś chce wybudować dom. Dzisiaj domy powstają w pół roku, a jednak samodzielne wybudowanie chaty to spora oszczędność.

  2. No trzeba uważać, bo działka, a dom to faktycznie dwie różne sprawy. Ja zawsze wolałem jeden kredyt, a nie rozdzielne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *