Kredyt hipoteczny na remont? Na co można wydać środki z kredytu hipotecznego?

Przestronny dom z ogrodem lub mieszkanie urządzone w nowoczesnym stylu to marzenie wielu młodych ludzi. Planujesz generalny remont domu lub mieszkania? Rozważasz wzięcie kredytu hipotecznego na ten cel, ale nie wiesz, na co będziesz mógł przeznaczyć przyznane środki?

Jakie zasady dotyczą kredytu hipotecznego na remont mieszkania lub domu?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem celowym, a więc już na etapie wypełniania wniosku o tego rodzaju zabezpieczenie należy jasno określić, w jaki sposób zostaną wykorzystane środki. Ten rodzaj kredytu jest najczęściej przyznawany na zakup nieruchomości, jednak intencje również możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego na remont. Kredyt hipoteczny może być dobrym rozwiązaniem, kiedy planujesz generalny remont, który obejmuje wymianę m.in. podłogi, ogrzewania, instalacji elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny na remont?

Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny na wykończenie domu, powinieneś przed wypełnieniem dokumentacji i złożeniem jej w wybranym banku, dokładnie przemyśleć przebieg prac i koszt ich wykonania. Ważne, abyś wziął pod uwagę wszystko, na co chcesz przeznaczyć pieniądze z kredytu hipotecznego. Równie istotne jest to, by przedstawione przez Ciebie koszty były realne. Dlaczego? Bank zastrzega sobie prawo do dokładnej weryfikacji i może udzielić Ci kredytu w wysokości niespełniającej Twoich oczekiwań.

Szczegółowo zaplanuj remont mieszkania lub domu. Przygotuj harmonogram wykonywanych prac oraz sprecyzuj czas ich rozpoczęcia i zakończenia. Jeśli nie będziesz dotrzymywał ustalonych terminów, możesz zostać obciążony przez bank sankcjami pieniężnymi lub wstrzyma on wypłatę transzy.

Pamiętaj także, aby dokumentować każdy etap przeprowadzanych prac. Czasami zdarza się, że bank wysyła przedstawiciela. Sprawdza on, jak postępuje remont mieszkania lub domu i czy otrzymane przez Ciebie pieniądze zostały wykorzystane na cel wskazany we wniosku. Nie możesz zaniechać remontu ani zmieniać planów prac bez konsultacji z instytucją finansową, z którą zawarłeś umowę o udzielenie kredytu hipotecznego. Pamiętaj o regularnym dostarczaniu do banku faktur i rozliczeń, zgodnych z wcześniej zaakceptowanym kosztorysem. Będą one potwierdzeniem, że prace remontowe w Twoim domu postępują zgodnie z planem.

Warto w kosztorysie uwzględnić także środki na ewentualne nieprzewidziane wydatki i wnioskować o kredyt wyższy o 10% niż koszty planowanego remontu domu lub mieszkania.

Na co można wydać środki z kredytu hipotecznego?

Zastanawiasz się, co może zostać sfinansowane z kredytu hipotecznego na remont? Środki z tego kredytu mogą być przeznaczone na prace remontowe dotyczące tych elementów wyposażenia, które będą trwale związane z nieruchomością. Zatem z kredytu hipotecznego na remont domu pokryjesz między innymi takie prace jak stawianie ścianek działowych, wykańczanie posadzki kafelkami lub panelami, tynkowanie i malowanie ścian czy też zakup i montaż sanitariów (np. toaleta, wanna, kabina prysznicowa).

Wnioskując o udzielenie kredytu hipotecznego na remont, musisz wziąć pod uwagę, że pokrywa on koszty elementarnego wyposażenia domu lub mieszkania. Dlatego nie będziesz mógł z otrzymanych pieniędzy kupić mebli, dekoracji czy też sprzętów AGD i RTV.

5 myśli na “Kredyt hipoteczny na remont? Na co można wydać środki z kredytu hipotecznego?”

    1. też tak myślałam, ale się okazało, że środki z kredytu hipotecznego również można wykorzystać na remont. Fajna opcja 🙂

  1. Świetnie! Nie wiedziałem, że można też wziąć kredyt na remont. W sumie wydaje się to logiczne, ale jakoś zawsze hipoteka kojarzyła mi się tylko z zakupem mieszkania. Może teraz w końcu zabiorę się za moje piętro!

  2. Ale to chyba logiczne że jak biorę kredyt hipoteczny to nie tylko na postawienie domu i siedzenie w gołych ścianach 😀 ludzie no co z Wami, przecież dom trzeba wykończyć, żeby móc w nim zamieszkać 😀

  3. Wszystko fajnie, taki kredyt super pomoc finansowa, jednak kto ma teraz zdolność żeby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny na remont 🙁 bo ja nie znam takiej osoby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *