Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane na wiele lat. Banki skrupulatnie weryfikują osoby ubiegające się o taką pożyczkę i sprawdzają, czy będą one w stanie ją spłacić. Proces starania się o kredyt hipoteczny może być długotrwały i wymaga przedstawienia wielu dokumentów. Jakich formalności należy dopełnić biorąc kredyt hipoteczny?
- Kredyt hipoteczny – co to?
- Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?
- Kredyt hipoteczny – jakie dokumenty przygotować?
- Dokumenty dotyczące nieruchomości – jakie są niezbędne?
Kredyt hipoteczny – co to?
Kredyt hipoteczny to rodzaj zobowiązania długoterminowego celowego. Oznacza to, że kredyt zaciągany jest nawet na 35 lat i musi zostać on przeznaczony na konkretny cel. Pieniądze można wydać na zakup nieruchomości, jej remont lub modernizację. Zabezpieczeniem tego kredytu jest hipoteka, która jest ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości.
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?
To pytanie zadaje sobie każdy, kto chce kupić nieruchomość. Nie ma wytycznych co do tego, jaka kwota będzie dla banku zadowalająca. Na korzyść będzie z pewnością umowa o pracę i pozytywna historia kredytowa. Warto pomyśleć o tym, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową. Wówczas większe będą szanse, że bank przyzna taką długoterminową pożyczkę. Aby sprawdzić, o kredyt w jakiej wysokości można się starać przy obecnych dochodach, warto skorzystać z kalkulatorów kredytów hipotecznych, które wstępnie to wyliczą.
Kredyt hipoteczny – jakie dokumenty przygotować?
Starając się o kredyt hipoteczny należy przygotować szereg niezbędnych dokumentów. Można podzielić je na różne kategorie. Wśród dokumentów osobowych, jakie trzeba w banku przedstawić wymienia się oczywiście dowód osobisty, inny dokument potwierdzający tożsamość (paszport lub prawo jazdy), dokument potwierdzający intercyzę, jeśli taka została zawarta, orzeczenie sądu w przypadku rozwodu lub separacji.
Kolejne dokumenty dotyczą pracy. Jeśli jest ona zawarta na czas określony lub nieokreślony to należy przedstawić zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach, pełny wyciąg z konta bankowego, zaświadczenie z ZUS, PIT-37 za poprzedni rok, świadectwa pracy i ewentualne oświadczenie pracodawcy o braku przeciwwskazań do przedłużenia umowy, jeśli jest ona na określony czas.
W przypadku pracy na umowę zlecenie lub umowę o dzieło wymagane będą zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach lub oświadczenia o wysokości kosztów z umowy cywilnoprawnej, umowy, które potwierdzą wykonanie pracy, rachunki z umów cywilnoprawnych, pełny wyciąg z konta osobistego, PIT-37 za poprzedni rok.
Dokumenty dotyczące nieruchomości – jakie są niezbędne?
Decydując się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, należy przedstawić w banku umowę przedwstępną z deweloperem, odpis z księgi wieczystej, wypis z ewidencji rejestru gruntu, dokumenty od dewelopera lub ze spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty, pozwolenie na budowę lub użytkowanie budynku itp. Jeśli natomiast kupujemy nieruchomość na rynku wtórnym, wówczas należy dołączyć przedwstępną umowę nabycia nieruchomości, odpis z księgi wieczystej, dokumenty potwierdzające posiadanie praw do nieruchomości przez sprzedawcę oraz zaświadczenia ze spółdzielni lub wspólnoty.