Kiedy nie dostaniesz kredytu pod hipotekę? Na co możesz przeznaczyć kredyt pod hipotekę?

Kredyt pod hipotekę to inna nazwa kredytu hipotecznego, innymi słowy, jest to zobowiązanie długoterminowe, opiewające na duże kwoty i najczęściej oparte się o wpisie do księgi wieczystej nieruchomości. Jego otrzymanie nie jest łatwe i można wymienić kilka powodów, dla których bank może odmówić udzielenia pożyczki. Warto też wiedzieć, na co można wydać takie pieniądze.

Czym jest kredyt pod hipotekę?

”Kredyt pod hipotekę” czy też „kredyt pod zastaw nieruchomości” to po prostu inne nazwy dla kredytu hipotecznego. Umowę zawiera się w banku i najczęściej podstawą jest tutaj wpis do księgi wieczystej, które stanowi zabezpieczenie dla kredytodawcy. Gdyby klient był w którym momencie niewypłacalny, wówczas nieruchomość jest formą rekompensaty strat finansowych.

Zdarza się także i to, że aby dostać kredyt hipoteczny, zdolność kredytowa może być niewystarczająca, wówczas dana nieruchomość, mieszkanie, dom czy działka spełni funkcję uzupełnienia – brane pod zastaw podnoszą wiarygodność finansową kredytobiorcy.

Jak dostać kredyt pod hipotekę?

Otrzymanie kredytu pod hipotekę nie jest łatwe, ponieważ tego typu zobowiązania należą jednocześnie do najbardziej wymagających. Są długoterminowe i brane na wysokie kwoty, a co za tym idzie, ewentualne ryzyko tylko rośnie. Z tego też powodu banki bardzo skrupulatnie sprawdzają wszystkich klientów pod kątem ich zdolności i wiarygodności kredytowej.

Ważne będzie więc to, gdzie się pracuje, na jakiej umowie, ile się zarabia, jak dużą ma się rodzinę czy w jakim jest się wieku. Istotna jest też historia kredytowa – jeżeli w przeszłości miało się problemy ze spłatą zobowiązań, wówczas bank może niezbyt dobrze na to patrzeć.

Dom i umowa kredytowa

Kiedy bank może odmówić przyznania kredytu pod hipotekę?

Jeżeli chodzi o kredyty pod hipotekę, banki bardzo dokładnie wszystko sprawdzają, dlatego też może być wiele powodów, dla których odmowna decyzja będzie prawie pewna. Po pierwsze rodzaj umowy. Najlepiej widziane są te na czas nieokreślony, ponieważ daje to większą gwarancję stałości, a czas określony umowy o pracę tego nie daje. Przy niewielkich kredytach jeszcze to przejdzie, ale wieloletnie zobowiązanie na kredycie hipotecznym? Nie bardzo.

Druga sprawa to branża, w której się pracuje. Banki mają własną listę zawodów tak zwanego wysokiego ryzyka, w których istnieje duża szansa na zator finansowy oraz ewentualną upadłość. Zalicza się tutaj przede wszystkim takie sektory jak gastronomia, budownictwo, turystyka transport, a nawet pośrednictwo finansowe. Trzeba też uważać na wysokie podwyżki, tuż przed staraniem się o kredyt, zwłaszcza gdy w przeszłości zarobki były raczej niewysokie.

W większości przypadków banki nie biorą też pod uwagę dodatki finansowe, typu 500+, renty czasowe czy inne finansowania. Jeżeli chce się to wykorzystać, by zwiększyć swoją zdolność kredytową… trzeba uważać. Co do historii kredytowej, problemem może być choćby zbyt częste branie różnych zobowiązań. Oprócz tego bank może też odmówić, gdy pojawiło się zbyt wiele zapytań o kredyt w bankach, nieruchomość jest w złym stanie technicznym, posiada się dożywotnią możliwość zamieszkania czy poręczyło się kredyty innym osobom.

Na co można przeznaczyć kredyt pod hipotekę?

Możliwości wykorzystania pieniędzy z kredytu pod hipotekę są mocno ograniczone i dotyczą one przede wszystkim kupowanej nieruchomości. Można więc zakupić mieszkanie, dom, działkę budowlaną, rozpocząć budowę, albo remont czy modernizację. Do tego bank dokładnie musi wiedzieć, na co zostają te pieniądze przeznaczone i musi być to określone umowie, a sama instytucja ma prawo do zweryfikowania informacji.

Nieco więcej możliwości dają tutaj pożyczki hipoteczne. Działają podobnie do kredytu hipotecznego, tylko udzielane są na mniejsze kwoty, w zależności od zastawianej nieruchomości (max. do 80% wartości). Tak uzyskane pieniądze można jednak wykorzystać na dowolny cel i banku nie obchodzi, do czego będą nam potrzebne.

2 myśli na “Kiedy nie dostaniesz kredytu pod hipotekę? Na co możesz przeznaczyć kredyt pod hipotekę?”

  1. Kiedy nie dostaniesz? No przy kredycie hipotecznym to wiadomo – jak się ma kiepski BIK, zdolność, brak wkładu, ale w drugą stronę…. Pożyczkę hipoteczną to każdy da! A ludzie się dają w to wciągnąć jak potrzebuja kasy i zastawiają nieruchomości… Ile z tego potem ludzkich dramatów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *