Kiedy ludzie najczęściej biorą kredyt pod hipotekę?

Wiele osób decyduje się na kredyt hipoteczny, bo bez niego nie mieliby szans na zakup wymarzonego mieszkania. Pozytywny wniosek o kredyt wcale nie jest jednak tak prosty, trzeba spełnić szereg różnych wymagań. W jakich sytuacjach najłatwiej dostać kredyt hipoteczny, kiedy ludzie najczęściej go biorą? Podpowiadamy.

Czy wiek kredytobiorcy ma znaczenie?

Kredyt można wziąć po ukończeniu pełnoletności, w niektórych przypadkach banki mogą wymagać 21 lat. Co więcej, wyznaczony może być maksymalny wiek potencjalnego kredytobiorcy. Większość instytucji bankowych określiła maksymalny wiek osób, którym może udzielić kredytu, wynosi on od 70 do 80 lat, bank w ten sposób ochrania się przed ewentualną śmiercią osoby zobowiązanej finansowo. Jest to ściśle związane z okresem kredytowania, ponieważ ludzie najczęściej o kredyt hipoteczny wnioskują na 25 do 30 lat, bank nie może zatem pozwolić osobie 70-letniej na 30-letni dług, ponieważ szansa na to, że zostałby spłacony, jest bardzo mała. Jednak nie powinno być już problemu z przyznaniem kredytu na 15 lat osobie, która ma 50 lat.

W jakich sytuacjach najłatwiej dostać kredyt?

Żeby dostać kredyt trzeba mieć do tego zdolność kredytową i pozytywną historię kredytową, co znaczy, że osoba, która dopiero skończyła 18 lat, może mieć problem z jego otrzymaniem, ponieważ nie ma żadnej historii kredytowej.

Dobra historia kredytowa

Pierwszą rzeczą, jaką przyszli kredytobiorcy powinni się zająć to budowa dobrej historii kredytowej. Najczęściej wystarczy kupić produkt na raty i spłacać je w terminie. To wystarczy, by bank ocenił naszą wiarygodność finansową. Dlatego ludzie, którzy chcą wziąć kredyt, wnioskują o niego, dopiero kiedy zbudują rzetelną historię w Biurze Informacji Kredytowej.

Kredyt hipoteczny po ślubie

To druga najpopularniejsza sytuacja, w której osoby decydują się na kredyt. Po ślubie mamy większe szanse na pozytywnie rozpatrzony wniosek. Dlaczego? Ponieważ bank bierze wtedy pod uwagę historię kredytową obu małżonków, co sprawia, że ich zdolność kredytowa staje się większa. Co więcej, kredyt z drugą osobą można wziąć nawet bez ślubu.

Stabilne zatrudnienie

Bank bierze pod uwagę staż, twoje zarobki, miejsce pracy jak i formę zatrudnienia, te rzeczy mają duży wpływ na to, czy kredyt hipoteczny zostanie udzielony. Banki najchętniej udzielają kredytu osobom stabilnym finansowo, które są zatrudnione na umowie o pracę, co więcej zaleca się, by w danej pracy przepracować co najmniej pół roku. Po tym czasie ludzie najczęściej biorą kredyt hipoteczny, ponieważ bank nie powinien mieć zastrzeżeń do zatrudnienia kredytobiorcy.

Wkład własny przy kredycie hipotecznym

To najważniejszy punkt, ludzie zazwyczaj nie wnioskują o kredyt hipoteczny, dopóki nie zdołają uzbierać oszczędności na wkład własny. Banki nie przyznają kredytów bez wkładu własnego, wymagają go w wysokości minimum 10% wartości kredytu.

Warto wstrzymać się z decyzją o zobowiązaniu finansowym, jeśli nie posiadamy wysokiej zdolności kredytowej, zanim złożymy o wniosek, warto zadbać o bezpieczeństwo finansowe, jak i stabilne zatrudnienie.

4 myśli na “Kiedy ludzie najczęściej biorą kredyt pod hipotekę?”

  1. Ja czekam aż będę mieć umowę o pracę na czas nieokreślony, żeby złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, powinno się udać, specjalnie wziąłem ekspres do kawy na raty by jakoś historię zbudować 😀

  2. Obecnie to ciężko o kredyt pod hipotekę. Nie dość, że trzeba bardzo dobrze zarabiać, mieć pewną i stałą umowę, to najlepiej być jeszcze po ślubie… duzo tych warunków…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *