Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego wiąże się ze spłacaniem dużego zobowiązania przez kilkadziesiąt lat. Dlatego należy starannie wybrać ofertę, kierując się wieloma czynnikami. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.
Kredyt hipoteczny – jak wybrać?
Choć ofert kredytów na budowę domu jest dużo, to nie każda będzie odpowiednia dla Ciebie. Kredyty hipoteczne porównasz szybko dzięki narzędziom w internecie, co jest dobrym sposobem na to, aby zorientować się, gdzie masz największą szansę na uzyskanie tego zobowiązania.
Bo w tym przypadku nie do końca jest tak, że Ty wybierasz kredyt, tylko bank decyduje, czy chce Ci go przyznać. Najważniejsza jest Twoja zdolność kredytowa i my za chwilę omówimy, co się na nią składa i jak ją poprawić, aby dostać kredyt na budowę domu.
Najpierw jednak trochę o samych ofertach. Zwykle są one do siebie dość podobne, różnice w oprocentowaniu nie są duże (choć biorąc pod uwagę, o jakich kwotach jest tu mowa, to jednak koszty mogą się znacząco zwiększać). Oprócz tego należy zapłacić prowizję, opłatę za rozpatrzenie wniosek, inne opłaty oraz uwzględnić wielkość ubezpieczenia. A więc tak naprawdę, to na te wszystkie czynniki musisz zwrócić uwagę.
Ponadto analizując oferty, zobacz, na jaką maksymalną kwotę bank przyznaje kredyt hipoteczny oraz jaki jest maksymalny okres spłaty.
Jak otrzymać kredyt hipoteczny?
To, czy dostaniesz kredyt na budowę, czy nie, zależy od Twojej zdolności kredytowej. A ta oceniana jest na podstawie różnych parametrów.
Najważniejsze to te, związane z finansami – jaki jest Twój dochód i jednocześnie koszty utrzymania. Ile osób znajduje się w gospodarstwie domowym, czy masz inne zobowiązania, zadłużenia. Sprawdzana jest historia kredytowa w BIK.
Oceniany jest profil kredytobiorcy. Brany jest pod uwagę wiek klientów, wykształcenie, uprawiany zawód, a także m.in. miejscowość, w której mieszkają.
Inne, istotne czynniki, to te dotyczące samej nieruchomości. Trzeba dostarczyć informacje na temat jej wielkości, wyceny.
Zdolność kredytowa zależy też od parametrów kredytu hipotecznego. Co to oznacza? Zdolność liczona jest na podstawie wysokości pierwszej raty. Jeśli wybierzesz raty równe, masz większą szansę na otrzymanie środków, niż w przypadku rat malejących. Twoja zdolność zwiększa się także wraz z wydłużeniem okresu spłaty, ponieważ to automatycznie powoduje zmniejszenie wysokości raty. A czy można poprawić swoją zdolność kredytową?
Jak poprawić zdolność kredytową?
Często na takie czynniki jak wysokość zarobków lub zobowiązania stałe (np. alimenty), nie masz wpływu, a przynajmniej nie w chwili składania wniosku. Są jednak sposoby na to, aby poprawić zdolność kredytową. Co trzeba zrobić?
Zadbaj o pozytywną historię kredytową. Jeśli jest ona „pusta”, zastanów się nad dokonaniem zakupu na raty, wzięciem pożyczki, aby bank mógł przekonać się, czy jesteś wiarygodnym klientem. Przed przystąpieniem wniosku spłać jednak wszystkie zadłużenia, a także zamknij karty kredytowe, limity kredytów odnawialnych.
I co ciekawe, nie składaj nigdy więcej niż trzech wniosków do trzech różnych banków. To wcale nie zwiększy Twoich szans, a jedynie zmniejszy scoring w BIK.
To nadal za mało? Znajdź współkredytobiorcę. Często osoba zarabiająca najniższe wynagrodzenie nie ma szans na kredyt hipoteczny. Wyjątkiem jest sytuacja, w której do kredytu nie przystępuje sama.
Przepis jest banalnie prosty — idziesz do tego banku, gdzie kredyt Ci przyznają:). Nie jest prosto spełnić wymogi na hipoteczny, choć odnoszę wrażenie, że przy obecnych stopach procentowych, za chwilę banki bedą się bić o klietntów.