Jak uzyskać kredyt pod zastaw mieszkania? Oferty kredytów pod hipotekę

Kredyt pod zastaw mieszkania to pojęcie dość mylące, ponieważ kryje się pod nim nic innego, jak właśnie dobrze znany nam kredyt hipoteczny, którego zabezpieczeniem jest sama nieruchomość. Jak można uzyskać kredyt pod zastaw? Co warto o nich wiedzieć, szukając korzystnej oferty?

Kredyt pod hipotekę – czym jest?

W przypadku kredytu pod hipotekę czy też kredytu pod zastaw nieruchomości, zdecydowanie popularniejszym i częściej używanym pojęciem jest po prostu kredyt hipoteczny. To długoterminowe zobowiązanie, najczęściej określane na czas spłaty nawet do 30 lat i na wysokie kwoty. Za jego pomocą można kupić dom lub mieszkanie, działkę, a także się wybudować.

Działa on w ten sposób, że zaciągając zobowiązanie, ustanawia się hipotekę na posiadanej nieruchomości, która wpisywana jest do księgi wieczystej. Dodatkowo klient musi też zaręczyć swoim majątkiem, tak obecnym, jak i przyszłym, razem ze wszystkimi dochodami. Nieruchomość jest wyceniana i na tej podstawie ustala się wysokość kwoty, jaką może udzielić bank.

Jak uzyskać kredyt pod zastaw nieruchomości?

Udzielenie kredytu pod hipotekę wygląda podobnie jak w przypadku każdego innego kredytu bankowego. To znaczy, że należy złożyć wypełniony wniosek, wraz z dodatkowymi dokumentami i czekać na weryfikację. Oczywiście w tym przypadku należy także przedstawić dokumenty związane z daną nieruchomością, na której będzie ustanowiona hipoteka.

Trzeba pamiętać także, że jest to forma kredytu celowego, co za tym idzie, zaciągając ją, zobowiązujemy się do wykorzystania jej w konkretnym przypadku, czyli na zakup domu, mieszkania, działki itp. Bank sprawdza naszą zdolność kredytową, weryfikuje też historię BIK oraz inne istotne informacje i dopiero wówczas możemy liczyć na otrzymanie zobowiązania.

Ulica z osiedlem domów widziana z lotu ptaka

Gdzie szukać ofert kredytów pod hipotekę?

Kredyty pod hipotekę to przede wszystkim produkty, które można otrzymać tylko i wyłącznie w banku. Co za tym idzie, najlepszym rozwiązaniem będzie zapoznanie się z aktualnymi ofertami, jakie są tam dostępne. Ułatwić mogą w tym porównywarki internetowe, które zestawiają ze sobą różne propozycje, które filtrowane według danych, które poszukujemy.

W ten sposób o wiele łatwiej będzie nam zapoznać się z wszystkimi ofertami w jednym miejscu, będzie można je ze sobą porównać, sprawdzić, jakie są warunki przyznania oraz koszty, jakie się w związku z tym zobowiązaniem poniesie. Obecnie każdy z funkcjonujących na rynku banków, może zaproponować swoim klientom kredyt pod zastaw hipoteki.

Kredyt pod hipotekę a własność nieruchomości

Wiele osób zastanawia się, czy biorąc kredyt pod hipotekę, tym samym zrzeka się praw własnościowych na rzecz banku. Odpowiedź jest tutaj bardzo prosta – pomimo wpisu do księgi wieczystej, właściciel nieruchomości nie traci do niej praw, ani też nie są one w żaden sposób ograniczane. Prawa te traci się jedynie w momencie, gdy przestajemy płacić raty kredytu, a tym samym zadłużamy się, wówczas bank może przejąć nieruchomość, która została objęta zabezpieczeniem.

Na co zwracać uwagę wybierając kredyt pod zastaw nieruchomości?

Najistotniejszą kwestią związaną z kredytem pod hipotekę są przede wszystkim koszty. Należy przy tym pamiętać, że to, ile ostatecznie za to zapłacimy, będzie zależało od wielu różnych czynników. Z pewnością istotne będą dla nas takie parametry jak RRSO, wysokość prowizji bankowej, cena za ustanowienie hipoteki oraz wycenę nieruchomości, koszty notarialne, ubezpieczenie od zdarzeń losowych, ubezpieczenie na życie, a także ewentualnie inne koszty dodatkowe, które może ustalić bank. Oczywiście nie można zapomnieć o odsetkach, które rzecz jasna są naliczane od kapitału.

2 myśli na “Jak uzyskać kredyt pod zastaw mieszkania? Oferty kredytów pod hipotekę”

  1. Kredyt pod zastaw mieszkania? Przecież to bardzo ryzykowne! Po co komu taka gotówka, że ryzykuje utratą swojego miejsca zamieszkania? Jak w razie czego się nie uda spłata, to nawet na wynajem nie będzie.

  2. Wydaje mi się, że teraz taki kredyt będzie coraz łatwiej dostać, bo mało kogo na to stać… Przykre, ale na pewno dla wielu osób bardzo korzystne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *