Jak poprawić swoją zdolność kredytową? Na co banki zwracają uwagę, oceniając zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa ma szczególne znaczenie w przypadku zaciągania zobowiązań w bankach. Instytucje te skrupulatnie weryfikują potencjalnych klientów, zanim udzielą im kredytu. W ten sposób oceniają, czy dana osoba będzie w stanie spłacać pożyczkę. Jakie czynniki banki biorą pod uwagę? Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa jest bardzo istotna, kiedy starasz się o kredyt, dlatego warto wiedzieć w tym temacie więcej, im jest ona lepsza, tym większe szanse na otrzymanie zobowiązania. Zdolność kredytowa nazywana jest też oceną wiarygodności finansowej. Banki sprawdzają, czy dana osoba będzie w stanie spłacać kredyt. Dokonują analizy ilościowej i jakościowej, na podstawie własnych wyliczeń oceniają, czy w budżecie wnioskującego będzie nadwyżka, która pozwoli na regularne spłacanie rat.

Ułożone banknoty

Zdolność kredytowa – co banki biorą pod uwagę?

Analiza ilościowa zakłada ocenę finansów. W grę wchodzą dochody, ich wysokość oraz rodzaj, miesięczne koszty utrzymania i obecne zadłużenia, czyli spłacane kredyty, karty kredytowe, limity na kontach itp. Analiza jakościowa skupia się na sytuacji życiowej kredytobiorcy. Banki biorą pod uwagę wiek, stan cywilny, liczbę osób na utrzymaniu, status mieszkaniowy i majątkowy, staż pracy, wykształcenie, zawód, stanowisko. Analiza zdolności kredytowej pozwala na ustalenie, o jaką kwotę może wnioskować zainteresowany w obecnej sytuacji. Takiej oceny można dokonać samodzielnie. Pomocne w tym są kalkulatory zdolności kredytowej, które wskażą prognozowaną kwotę zobowiązania, o jaką można starać się w banku. Czynnik ten nie jest oczywiście stały. Są sposoby na to, aby zdolność kredytową poprawić. Jak można to zrobić?

Jak poprawić zdolność kredytową?

Jest wiele sposobów na to, by poprawić swoją zdolność kredytową. Na wstępie należy zadbać o finanse. Zaleca się, by w pierwszej kolejności uregulować swoje zobowiązania. Warto spłacić kredyty, pożyczki, karty kredytowe, zrezygnować z limitów na kontach. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy rozważyć zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego na spłatę bieżących zobowiązań. Dzięki temu wydłuży się okres kredytowania i uzyskana zostanie jedna, niższa rata. Dobrze jest przeanalizować swoje finanse, ograniczyć wydatki, by zwiększyć możliwości domowego budżetu.

Znaczenie dla banku ma też stałe źródło dochodów. Większe szanse na uzyskanie kredytów mają osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę i to najlepiej na czas nieokreślony. Jeśli jest to możliwe, warto o to zadbać. Liczy się także staż pracy. Jeśli ktoś jest na okresie próbnym lub dopiero zaczął pracę w nowej firmie, lepiej, żeby wstrzymał się kilka miesięcy z wnioskowaniem o kredyt, szczególnie hipoteczny. W przypadku kredytów gotówkowych wymagania banków są nieco mniejsze.

Kredyt można zaciągnąć we dwoje. To znacznie zwiększa zdolność kredytową, ponieważ pod uwagę brane są dochody dwóch osób, a dla banku to dodatkowe zabezpieczenie. Starając się o kredyt hipoteczny, znaczenie będzie miał też wkład własny. Przeważnie banki wymagają, by było to 20% wartości nieruchomości. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by ten wkład był wyższy. Im więcej oszczędności można na niego przeznaczyć, tym lepiej. To pozytywny komunikat dla banku, ale i często lepsze warunki umowy kredytowej.

2 myśli na “Jak poprawić swoją zdolność kredytową? Na co banki zwracają uwagę, oceniając zdolność kredytową?”

  1. Ehh… Szkoda, że to wszystko zajmuje sporo czasu i nie ma możliwości natychmiastowej poprawy sytuacji kredytowej 🙁 Banki mogłaby trochę ułatwić dostęp do kredytów dla ludzi 🙁 Mamy ciężkie czasy 🙁

  2. niestety na zdolność kredytową wpływają też czynniki od nas niezależne. Mowa oczywiście o stopach procentowych. Teraz mam wrażenie, że mało kogo będzie w ogóle stać na wzięcie kredytu hipotecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *