Na przyznanie kredytu hipotecznego nie może liczyć każdy, kto złoży wniosek. Bank podczas podejmowania decyzji bierze pod uwagę wiele różnych czynników, a jednym z najważniejszych jest wysokość zarobków. Jak to wygląda w praktyce?
Jak dostać kredyt mieszkaniowy?
Kredyt mieszkaniowy jest zobowiązaniem celowym, które można przeznaczyć na zakup domu czy mieszkania. Okres spłaty może wynosić nawet do 35 lat, jest to więc długoterminowy produkt finansowy. Kredytobiorcy zwykle wnioskują o kwoty wynoszące kilkaset tysięcy złotych, więc aby możliwa była spłata zadłużenia, konieczne jest rozłożenie jej kilka, kilkanaście lat.
Aby jednak dostać kredyt hipoteczny, należy najpierw udowodnić, że jest się w stanie systematycznie regulować zobowiązanie. W tym celu sprawdzana jest zdolność kredytowa. Na jej ocenę wpływ ma wiele czynników.
Istotna jest wysokość zarobków, o czym jeszcze napiszemy, a także rodzaj podjętego stosunku pracy. Najłatwiej mają Ci kredytobiorcy, którzy pracują na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Ale nie martw się, również umowy cywilno-prawne brane są przez bank pod uwagę, trzeba wtedy jedynie udowodnić regularność wpływów.
Ważna jest także Twoja historia kredytowa. Czy w przeszłości zaciągałeś różne zobowiązania? Czy były one spłacane w terminie? Jeśli tak, łatwiej będzie Ci uzyskać kredyt hipoteczny. W przypadku negatywnej historii kredytowej lub jej całkowitym braku może być to utrudnione.
Co oprócz tego wpływa na zdolność kredytową? Wysokość innych zobowiązań, kosztów życia, a także wiek, wykształcenie, liczba osób będących na Twoim utrzymaniu.
Kredyt hipoteczny a zarobki
A ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Niestety, mamy złą wiadomość – na to pytanie nie ma odpowiedzi. Dlaczego? Ponieważ na to, czy środki zostaną Ci przyznane, wpływ ma wiele czynników, a wynagrodzenie jest tylko jednym z nich. Mamy natomiast kilka wskazówek.
Najtrudniej jest, gdy zarabiasz tzw. najniższą krajową. Wtedy, nawet pomimo braku innych zobowiązań, szanse na dostanie kredytu hipotecznego są minimalne. Chyba, że… starasz się o niego z drugą osobą. Nawet jeśli jej wynagrodzenie wynosi tyle co Twoje, szanse się zwiększają.
Natomiast im wyższe zarobki, tym wyższa jest możliwa kwota do uzyskania. Bo musisz wiedzieć, że zdolność kredytowa zależy również od tego, o jaką kwotę wnioskujesz i na ile lat chcesz ją rozłożyć. Może stać się również tak, że pomimo niskiego wynagrodzenia bank przyzna Ci kredyt, lecz wydłuży okres spłaty, aby mieć pewność, że miesięczna rata nie będzie dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem.
Jak sprawdzić zdolność kredytową?
Czy wiesz, że możesz sprawdzić swoją zdolność kredytową? To nic trudnego! Wystarczy skorzystać z jednego z kalkulatorów zdolności kredytowych. Ich zasada działania jest bardzo podobna. Należy wpisać takie dane, jak miesięczny dochód gospodarstwa domowego, okres kredytowania, oprocentowanie, typ rat, a także liczbę osób w gospodarstwie domowym i stałe wydatki ponoszone co miesiąc. Na tej podstawie narzędzie wyliczy, w jakiej wysokości kredyt masz szansę dostać.
Oczywiście musisz pamiętać, że jest to jedynie symulacja. Ale pozwoli Ci się zorientować w Twojej sytuacji oraz ocenić, oferta jakiego banku byłaby najkorzystniejsza.
I to jest bardzo praktyczny artykuł. Szkoda tylko, że nikt nie jest w stanie podać chociaż widełek cenowych, no ale…