Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny, samochodowy, gotówkowy?

Zakup mieszkania, samochodu, a może nagłe, niespodziewane wydatki? W wielu sytuacjach udajemy się po dodatkowe źródło gotówki do banku – szacuje się, ze aktualnie ponad połowa Polaków ma zaciągnięte kredyty. Ile trzeba zarąbać, aby je dostać?

monety

Jakie są warunki udzielania kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to zazwyczaj najbardziej ryzykowne zobowiązanie bankowe. Cechuje je nie tylko wysoka kwota kredytowania, ale i długi czas umowy. Banki bardzo ostrożnie podchodzą do ich udzielania, wnikliwie analizując wiarygodność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Wpływają na nią w dużej mierze zarobki, jakie uzyskuje klient banku oraz wkład własny. Osobom, które zarabiają minimalna krajową, może być niezwykle trudno uzyskać kredyt hipoteczny. W przypadku osiągania zarobków około 2300-2600 zł netto możliwe może być otrzymanie niewielkiego kredytu hipotecznego – około 200.000 zł na 20 lat. Wraz ze wzrostem wynagrodzenia, mogą wzrastać kwota oraz czas kredytowania. Nie jest to jednak regułą, ponieważ do oceny zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę także:

 • historię kredytową,
 • formę zatrudnienia,
 • średnie miesięczne wydatki,
 • liczbę osób w gospodarstwie domowym,
 • pozostałe zobowiązania,
 • wiek kredytobiorcy,
 • stan cywilny kredytobiorcy.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy może mieć bardzo zróżnicowane warunki. W zależności od potrzeb danego klienta kwota oraz czas kredytowania mogą znacząco się różnić. W związku z tym także minimalne zarobki, które są konieczne, by móc zaciągnąć kredyt będą zmienne. Warto podkreślić, że w przypadku kredytu samochodowego panują nieco inne zasady niż w czasie ubiegania się o hipoteczny, dlatego mogą otrzymać go osoby, które osiągają zarobki netto niższe niż minimalna krajowa. Uzyskanymi środkami będą mogły zazwyczaj sfinalizować transakcję zakupu pojazdu używanego, młodszego niż 10-letnie. Ponadto przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt samochodowy bierze się pod uwagę nie tylko zarobki, ale inne, wyżej opisane aspekty wiarygodności kredytowej.

Kto może otrzymać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy jest jednym z najprostszych sposobów na uzyskanie gotówki na rynku bankowym. Cechuje go najmniejsza ilość formalności, a także możliwość wydatkowania na dowolny cel. Nie oznacza to jednak, że banki rezygnują z weryfikacji zdolności kredytowej kredytobiorcy. Biorą pod uwagę wszystkie aspekty wpływające na jego wiarygodność, w tym zarobki. Co ważne, niewymagany jest wkład własny. Szacuje się, że aby otrzymać 10.000 zł kredytu gotówkowego, należy zarabiać minimum 2.000 zł netto. Warto podkreślić, że podobnie jak w wyżej opisanych przykładach informacja ta jest orientacyjna i banki mają prawo do indywidualnego sposobu oceniania zdolności kredytowej oraz stosowania własnych warunków wydawania pozytywnej decyzji kredytowej. Ponadto należy zaznaczyć, że aby móc starć się o kredyt każdego typu konieczne jest posiadanie ważnego dokumentu tożsamości, stałego adresu zamieszkania w Polsce oraz polskiego numeru telefonu.

3 myśli na “Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny, samochodowy, gotówkowy?”

 1. Jestem zdziwiony, myślałem, że kredyt samochodowy na nowe auto można dostać nawet przy niewielkich zarobkach, bo przecież auto stanowi zabezpieczenie spłaty i zawsze bank może je zająć. Chyba czegoś nie czaję.

  1. Można, nawet jak nie zarabiasz dużo to możesz wnioskować, salon chcąc sprzedać samochód wygrzebie Ci kredytodawcę spod ziemi, haha

 2. Wszystko zależy od tego, jaką kwotę chcemy pożyczyć. Najważniejsze to mierzyć siły na zamiary i kupować faktycznie to, na co nas stać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *