Co to jest kredyt hipoteczny? Co można skredytować kredytem hipotecznym?

Hipoteka

Planujesz zakup własnego mieszkania lub budowę domu? W takiej sytuacji pewnie będziesz chciał skorzystać z możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego, aby móc sfinansować te cele. Dlatego sprawdź, na czym dokładnie polega ten produkt finansowy.

Kredyt hipoteczny – co to?

Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. A co kryje się pod tym pojęciem? Długoterminowe (zaciągane na maksymalnie 35 lat) zobowiązanie celowe. Oznacza to, że środki uzyskane w ten sposób można wykorzystać wyłącznie w ściśle określony we wniosku sposób. W praktyce więc, jeśli chcesz kupić mieszkanie przy pomocy kredytu hipotecznego, nie możesz za część pieniędzy opłacić np. samochodu.

No dobrze, a co dokładnie możesz skredytować? Jest to określone w ustawie o kredycie hipotecznym. Znajdziesz tam informacje o tym, że dzięki temu możesz uzyskać prawo własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo własności nieruchomości gruntowej lub udział we współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. Ponadto kredyt hipoteczny umożliwia budowę lub przebudowę budynku.

Kredyt hipoteczny a mieszkaniowy

Wielu osobom wydaję się, że pojęcia kredyt mieszkaniowy oraz kredyt hipoteczny są tożsame, używają ich zamiennie. Trzeba jednak uważać, bo choć warunki przyznawania obu zobowiązań są takie same, to w praktyce umożliwiają zakup nieco innego rodzaju nieruchomości.

Kredyt mieszkaniowy można przeznaczyć na zakup mieszkania, garażu, domu jednorodzinnego, a także wykup mieszkania komunalnego. Nie można natomiast w ten sposób sfinansować budowy domu, zakupu działki budowlanej, remontu oraz modernizacji lokalu na wynajem. W tym celu należy wnioskować o kredyt hipoteczny.

Jak widzisz różnica, choć niewielka, jest dość znacząca. Nie martw się jednak – w banku z pewnością nakierują Cię na właściwy produkt. A właśnie – jak wybrać kredyt na dom, mieszkanie?

Jak wybrać kredyt na mieszkanie, dom?

W jakim banku kredyt hipoteczny będzie najbardziej opłacalny? To zależy. Na początku musisz wiedzieć, że zgodnie z Rekomendacją S wprowadzoną kilka lat temu przez Komisję Nadzoru Finansowego, możesz wnioskować wyłącznie o kredyt w takiej walucie, w jakiej otrzymujesz wynagrodzenie. W praktyce osoby pracujące w Polsce będą mogły starać się o zobowiązanie w złotówkach. Ponadto konieczne jest posiadanie wkładu własnego w wysokości 20% wartości nieruchomości.

Zanim zdecydujesz się na wybraną ofertę, musisz porównać kilka kredytów hipotecznych. Należy oczywiście zwrócić uwagę na takie parametry jak wysokość prowizji, oprocentowania i na końcu – RRSO. Ale to nie wszystko. Trzeba sprawdzić, jakie są dodatkowe warunki. Czy konieczne jest wykupienie ubezpieczenia na życie? A może ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, gdy nie udało Ci się zgromadzić wymaganej sumy? To pozwoli Ci się zorientować, gdzie warto składać wniosek.

Może jednak zdarzyć się tak, że wybór oferty warunkować będzie… Twoja zdolność kredytowa. Tam, gdzie są korzystniejsze warunki, możesz nie dostać kredytu. A w banku, w którym oprocentowanie jest o punkt wyższe, już tak. Wiadomo, koszty zadłużenia będą wtedy większe. Jednak chęć posiadania własnych czterech kątów przeważa.

Podsumowując, na oferty kredytów hipotecznych trzeba spojrzeć indywidualnie. Nie ma lepszego lub gorszego produktu, wszystko zależy od Twoich możliwości, sytuacji finansowej. Zanim jednak udasz się do banku, zrób dokładne rozeznanie na rynku. Wtedy łatwiej będzie Ci negocjować warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *